Sme i vČesku
Navštíviť

Psy v zime – tipy a triky

Napísané: 22.01.2022

aktualita

Aby váš pes zimu prečkal čo najlepšie, zhrnuli sme pre vás tie najzaujímavejšie tipy.

Zdvihni sa z gauča!

Najväčším nebezpečenstvom pre našich psov v zime nie je to, že sa nachladia, ale že budú mať nadváhu. Niekedy sa nechce von nám samým, niekedy je to pes, kto nechce z gauča. Takže sa nielen menej hýbeme, ale aj štedro rozdávame maškrty, pretože sa pes nudí. Než sa nazdáte, pes pribral pár kíl, čo je zlé pre jeho zdravie. Nedovoľte, aby vám zlé počasie bránilo ísť von. Naopak: aby to psíka neodradilo, mali by ste ísť dobrým príkladom a s radosťou ho požiadať, aby šiel na prechádzku. So správnym prístupom a vybavením pre psa aj človeka môže zlé počasie urobiť iba málo.

Zábava na snehu

Je fascinujúce, čo sneh dokáže: nie sú to len deti, ktoré dostanú náladu hrať sa, stavať iglu a guľovať sa. Zdá sa, že väčšina psov je snehom vyložene elektrizovaná. Od šteniat až po seniorov zvieratá doslova kvitnú a nemôžu uveriť svojmu šťastiu. Všetko vonia inak, cítia sa zvláštne a spúšťa sa v nich chuť, aby sa bláznivo rútili snehom.

Sú tiež pripravení na snehovú bitvu a milujú aportovanie snehových gulí. Kým to tak zostane, psy zvyčajne nie sú ohrození. Pokiaľ však snehovú guľu zožerú, radšej ju psovi zakážte. Pretože existuje riziko „snežnej gastritídy“. Ide o zápalové ochorenie žalúdočnej sliznice. Často spôsobuje bolesti brucha, zvracanie, hnačku a horúčku. V tomto prípade je na dennom poriadku pôst a následne diétna strava. Podľa celkového stavu psa je potrebné konzultovať aj veterinára a do budúcnosti platí zákaz snehových gulí.

Dobre pripravení na zimnú prechádzku

Pokiaľ máte psa s hustou srsťou a bujnou podsadou, nemusíte sa zimy báť. Je ale dosť psov, ktorí „termoprádlo“ nemajú a sú teda vďační za ochranný plášť. Nenechajte si nikým nahovoriť, že každý pes potrebuje byť vonku v mraze a snehu. Krátkosrsté psy s malou podsadou (napr. boxeri a vipeti) mrznú oveľa rýchlejšie ako zlatý retriever alebo dokonca novofundlandský pes. V súlade s tým psom s bohatšou srsťou dlhšia prechádzka neškodí. V opačnom prípade by ste mali svojho psa stále sledovať, aby ste videli, či sa netrasie. Z krátkodobého hľadiska to nevadí, ale pretrvávajúca nervozita je jasným znamením, že sa treba obrátiť. Alebo ponáhľať ďalej, ak chat medzi psími priateľmi spôsobil zdržanie. Buďte tiež ohľaduplní k mladým, chorým alebo starým zvieratám. U nich by mali byť dávky pobytu v chlade menšie. Na oplátku to však môže znamenať ešte jednu krátku vychádzku denne naviac.

Starostlivosť o labky

Pravidelné kontroly labiek sú v zime nutnosťou. Pretože soľ, uvoľnená drť, ľad a sneh môžu citlivé vankúšiky vážne poškodiť. Niektoré psie labky sú veľmi odolné, iné vyžadujú intenzívnu starostlivosť. Vazelína a mazací tuk sa odporúčajú len obmedzene, pretože sú zdraviu škodlivé a upchávajú póry. Je lepšie použiť špeciálnu masť na labky. Tú aplikujte pred každou prechádzkou, aby sa vytvoril prirodzený ochranný film.

Pokiaľ prechádzka zahŕňa cesty alebo chodníky, ktoré boli posolené, po návrate labky rýchlo umyte vlažnou vodou. Nezabudnite ich potom vysušiť, pretože vlhká mikroklíma podporuje rast baktérií a plesní. Nakoniec by ste mali labky skontrolovať a znovu naniesť tenkú vrstvu krému na labky, pokiaľ sú na nich praskliny alebo veľmi drsné miesta.

Ponúknite zmenu

Tipy na cesty

Veľa psov je tak uchvátených snehom, že sa ním sami dostatočne zamestnávajú. S ostatnými si musíte trochu pomôcť: Napríklad hry so skrytými predmetmi sú na snehu skvelá zábava. Maškrty nemusia byť vždy z ruky do úst, môžu byť skryté. Alebo čo tak aportovať? To nefunguje iba v lete. Vyhnite sa však povaľujúcim sa vetvám. Nejeden pes už bol zasiahnutý, niekde uviazol alebo si poranil papuľu, pretože sa ľadová palica roztrieštila. Radšej si vezmite psiu loptičku alebo špeciálne prinášadlo. Alebo použite snehovú guľu, pokiaľ ju pes poslušne aportuje a nezožerie.

Podľa toho, aký je váš psík poslušný, ho môžete vziať aj na bežky alebo na lyžiarsku túru. Iným športovcom sa však vôbec nepáči, keď pes šliape po chodníku alebo dráhe. Tu je potrebná ohľaduplnosť. Okrem toho by sa malo očakávať, že väčšiu námahu znesú iba zdatní psy. A nezabudnite vziať so sebou vodu a jedlo pre psa. Každý, kto je aktívny a vystavený chladu, má vyššiu potrebu energie, než je obvyklé.

Tipy na doma

Ak počasie vôbec nepraje vám alebo psovi, prekvapte ho hrou, honom na maškrtu alebo nácvikom triku v útulnej a teplej obývacej izbe. Mnoho psov sa nielen naučilo aportovať medzi svojimi štyrmi stenami, ale dokonca to zdokonalilo tým, že si upratujú svoje hračky. Na to musíte vždy jasne pomenovať rôzne predmety pri ich aportovaní. Teda nielen "Prines", ale "Prines loptičku", "Prines kačicu" atď. Pre niekoho je to príliš ťažké, iní si toto zaujímavé cvičenie naozaj užívajú a radi sa nechávajú úlohou psychicky zamestnať. Pokiaľ sa osvedčí, stačí pred seba postaviť košík, potom môžete nechať psíka upratať si hračky z pohodlia gauča v obývačke.