Sme i vČesku
Navštíviť

Potravinové alergie u psov

Napísané: 07.01.2021

aktualita

Až 15% našich psov trpí alergiami. Zistite, čo môžete urobiť a ako nájsť ideálne krmivo pre vášho psa s potravinovou alergiou.

Alergie na krmivo sú treťou najčastejšou formou alergie.


Asi 15 percent našich psov trpí alergiou. Najbežnejšia je alergia na blchy, nasledovaná atopiou a alergiou na potraviny. Spúšťacie faktory zahŕňajú parazity, pel a spóry pliesní, rovnako ako bielkoviny v krmive pre psov. Každý jednotlivý proteín, obsiahnutý napr. v hovädzom mäse, bravčovom mäse, mlieku alebo kukurici, môže spôsobiť psom alergiu na krmivo. S alergiou sa môže stretnúť akýkoľvek pes v akomkoľvek veku, aj keď bol kŕmený rovnakým jedlom po celé roky. Správnu diagnózu možno stanoviť len prostredníctvom vylučovacej diéty.

Príznaky alergie na krmivo


Nie je zriedkavé, že dispozície k alergiám sa dedia. Vypuknutie závisí na mnohých faktoroch. Prvé príznaky choroby sa často objavujú až mesiace alebo roky po kontakte s alergénom. Spočiatku sa prvé príznaky môžu objaviť len krátko, čo sa pri trvalom kontakte znateľne zhoršuje. Bežné je svrbenie a môže viesť až k zápalu kože. Menej časté sú poruchy trávenia, ako je zvracanie a hnačka alebo dýchacie ťažkosti s kašľaním, kýchaním a dýchavičnosťou. Zatiaľ čo alergickí ľudia na určité potraviny zvyčajne reagujú okamžite - psy často prejavujú svoje prvé reakcie až o niekoľko hodín alebo dní neskôr. U psov je preto ťažké alergiu na krmivo správne diagnostikovať. U krmív pre psov je potreba vyhnúť sa najmä niektorým spúšťačom alergií.

Spúšťače alergií

Problémy s bielkovinami


Alergia na krmivo u psov je najčastejšie vyvolaná určitými potravinovými bielkovinami, ktoré sú obsiahnuté v krmive pre psov. Štúdie ukazujú, že sa jedná väčšinou o bielkoviny z hovädzieho dobytka, sóje, vajec, mliečnych výrobkov alebo pšenice. O rybách, hmyze a ryži je na druhú stranu známe, že nespôsobujú alergie. Ak existuje podozrenie na potravinovú alergiu, je výhodou, ak váš pes nedostáva veľké množstvo rôznych druhov krmiva a maškŕt súčasne, pretože to je jediný spôsob, ako zistiť, ktorý proteín je skutočným spúšťačom.

V prípade alergie na krmivo vám MERA ponúka špeciálne zloženie krmív pre psov, ktoré sú ideálne prispôsobené potrebám citlivých psov s intoleranciou alebo alergiami. Naša rada krmív pre psov Mera Pure Sensitive je založená na použití vždy iba jedného zdroja živočíšnych bielkovín a jedného zdroja sacharidov a tým umožňuje vyhnúť sa nežiaducim alergénnym zložkám.

Rozpoznajte alergiu na krmivo


To, či má váš pes potravinovú alergiu, možno spoľahlivo určiť iba pomocou veterinára a vylučovacej diéty. Dôležité je dávať pozor na akékoľvek známky toho, že váš pes môže mať alergiu. Kým svrbenie spôsobené alergiou na krmivo spôsobuje problémy po celý rok, príznaky vyvolané alergiami na trávu a peľ by mali po letných mesiacoch ustúpiť. Najčastejšími príznakmi alergie na krmivo nie sú hnačka a vracanie, ale svrbenie! Podráždenie kože sa môže objaviť okrem iného na tvári, ušiach, labkách, bruchu, vnútorných stehnách a v podpazuší. Pamätajte však: Tieto príznaky sa môžu vzťahovať aj na ďalšie choroby, preto sa dôrazne odporúča návšteva veterinára.

Vykonávanie kŕmnej zmeny

Vylučovacia diéta

Aby bolo možné zistiť príčinu alergie na krmivo u psov alebo mačiek, je často volená vylučovacia diéta. Považuje sa za najbezpečnejšiu metódu stanovenia spúšťača alergie. Pes je po dlhšiu dobu kŕmený krmivom so zdrojom bielkovín a sacharidov, ktoré ešte nepozná. Môže to byť napríklad jahňacie, morčacie, losos alebo hmyz zmiešaný s ryžou alebo zemiakmi. Krmiva meňte pomaly a podávajte ich vždy po dobu niekoľkých týždňov. Pokiaľ je zlepšenie konečne rozpoznateľné, mal by byť vykonaný takzvaný provokačný test. To znamená, že každý týždeň kŕmite svojho psa jedným z možných spúšťačov (napr. krmivom z hovädzieho mäsa). Iba tak máte šancu spoľahlivo identifikovať alergiu na krmivo u vášho psa. Postupom času si môžete vytvoriť pozitívny alebo negatívny zoznam. Pamätajte však: vylučovacia diéta vyžaduje extrémnu dôslednosť. Počas tejto doby je potrebné sa úplne vyhnúť maškrtám, rovnako ako zvyškom jedla alebo žuvacím kostiam. Pomerne prácnu vylučovaciu diétu môžete zničiť jediným zlým ťahom.

Alergický test na sliznici hrubého čreva

Okrem vylučovacej diéty existujú aj iné spôsoby, ako určiť potravinovú alergiu u psov. Alergický test na sliznici hrubého čreva funguje podobným spôsobom ako kožný alergický test v humánnej medicíne. Podozrivé proteíny sa vstrekujú do výstelky hrubého čreva v anestézii. Prostredníctvom endoskopu môže veterinár skontrolovať reakciu sliznice alebo odobrať vzorky tkaniva. Tento postup sa často používa u psov s chronickou hnačkou. Podľa štúdie Nadácie Alberta Heima tento test rýchlo poskytuje veľmi presné informácie o tom, na ktoré zložky krmiva zviera reaguje. Dobrá pomôcka pri rozhodovaní pre zostavenie optimálnej stravy.

Krvný test


Často sa ponúka na stanovenie faktorov alergie u zvierat. Merajú sa Imunoglobulíny v krvi (IgE a IgG). Metóda bola prevzatá z humánnej medicíny. Málo je však známe, či hladina IgE v krvi umožňuje vyvodiť závery o alergii na krmivo u psov. Podľa Nadácie Alberta Heima sa nenašli žiadne rozdiely v porovnávacích štúdiách zdravých zvierat a psov s alergiami na krmivo, parvovírusom alebo červami. Krvný test preto nemôže poskytnúť spoľahlivé informácie o spúšťači alergie na krmivo.

Liečba alergie na krmivo


Najväčšieho úspechu dosiahnete vyhýbaním sa alergénom. Ak váš pes trpí potravinovou alergiou, môžete si po presnom určení alergénnych faktorov zvoliť krmivo pre psov bez týchto látok. V prípade potravinových intolerancií alebo potravinových alergií vám MERA ponúka osvedčené krmivo pre psov Pure Sensitive rôznych druhov, pričom každý obsahuje iba jeden zdroj živočíšnych bielkovín a len jeden zdroj sacharidov. MERA pure sensitive ponúka ideálne riešenie pre mnoho alergí na krmivo. Hypoalergénne krmivo pre psov MERA Pure Sensitive znižuje alergický potenciál na minimum a poskytuje osem chutných variant pre zdravú porciu v miske. Praktické skúsenosti mnohých spokojných majiteľov psov ukazujú, že vďaka nášmu špeciálnemu krmivu Mera Pure Sensitive, môžete mať problémy s výživou vášho citlivého priateľa pod kontrolou.

Alergia na krmivo - žiadny problém s MERA pure sensitive.


Ak hľadáte čisté krmivo s jediným zdrojom bielkovín a jediným zdrojom sacharidov, môžete použiť naše osvedčené krmivo pre psov MERA Pure Sensitive, aby ste sa vyhli konkrétnym prísadám, ktoré nie sú kompatibilné s vaším miláčikom, a tým výrazne minimalizujete riziko alergií. Celá naša rada krmív pre psov Mera pure Sensitive tiež poskytuje veľa rozmanitosti, pokiaľ ide o chuť. Sme radi, že môžeme ponúknuť vysoko kvalitné alternatívy pre zdravú stravu náročných psov s potravinovými alergiami.