Sme i vČesku
Navštíviť

Ochorenie močových ciest u mačiek

Napísané: 20.07.2022

aktualita

Ochorenia močových orgánov u mačiek sú zhrnuté pod pojmom FLUTD (Feline Lower Urinary Tract Disease)

FLUTD – ochorenie dolných močových ciest mačiek


zahŕňa napríklad zápaly močového mechúra, močové kamene, uzávery močových ciest a mnoho ďalšieho. Cystitída u mačiek môže mať niekoľko príčin. Môžu ju vyvolať napríklad kryštály moču, malformácie močových ciest a/alebo choroboplodné zárodky a emočný stres. Následkom toho je podráždená sliznica močového mechúra a vzniká cystitída s produktmi zápalu a krvácania. Najčastejšie sa vyskytuje FLUTD spôsobená „dušou“. Nazýva sa aj idiopatická FLUTD. Jeho presná príčina je dodnes neznáma. Predpokladá sa, že postihnuté mačky nedokážu dostatočne zvládať stres. Postihnuté mačky majú bolestivé močenie a močia často, ale iba malé množstvo moču naraz.

Typy močových kameňov


Menšie minerálne usadeniny v močovom mechúre sa nazývajú kryštály alebo krupice. Pokiaľ dosiahnu väčšiu veľkosť, nazývajú sa močové kamene. Rôzne typy močových kameňov je možné rozlíšiť na základe ich chemického zloženia. Medzi najbežnejšie typy u mačiek patrí struvitový kameň a kameň šťavelanu vápenatého. Pretože mačky, rovnako ako ich predkovia, obvykle pijú len málo, vylučujú iba malé množstvo vysoko koncentrovaného moču. V dôsledku toho sa močové cesty menej preplachujú a minerály v moči majú veľa času nazhromaždiť sa do kryštálov alebo dokonca kameňov.

Prejavy ochorenia


Choré zviera často chodí na mačací záchod a často sa s bolesťou snaží vymočiť (aj krvavo). Olizuje oblasť genitálií, je apatické, agresívne a prestáva sa čistiť. Pokiaľ to nie je včas rozpoznané, choroba bude postupovať. Potom hrozí ohrozenie života, pretože sa upchávajú močové cesty a moč a jej „toxíny“ už nemôžu byť vylučované. Močový mechúr môže prasknúť a moč sa dostane do brušnej dutiny. Kocúri častejšie trpia močovými zátkami. Je to dané anatomickými pomermi. Močová trubica je na niektorých miestach dlhšia a užšia, takže aj relatívne malé kamene môžu ľahšie viesť k úplnému upchatiu.


Příčiny ochorenia močových ciest


Príčiny tohto ochorenia sú veľmi rozmanité: spúšťačom ochorenia môže byť obezita, kastrácia, zloženie krmiva bohaté na minerály, nadmerne zásadité pH v moči, choroboplodné zárodky atď. Mačky s nadváhou sa menej pohybujú a sú často príliš lenivé ísť k miske s vodou a záchodu. U postihnutých mačiek je nevyhnutná celoživotná prevencia, aby sa predišlo recidívam. Porozprávajte sa so svojím veterinárom.


Časté močenie, bolesť a apatia môžu byť tiež príznakmi iného vážneho ochorenia, ako sú problémy s obličkami a cukrovka. Mačku by ste preto mali čo najskôr nechať vyšetriť veterinárom, aby bolo možné včas poskytnúť cielenú liečbu.

Všeobecné tipy pre mačky s ochorením močových ciest:


Ponúknite svojej mačke niekoľko toaliet a predovšetkým čisté toalety.
Pozrite sa bližšie na uvoľnený moč. Je to krvavé? Koľkokrát denne vaša mačka močí? Koľko ml vody denne vypije? To všetko sú informácie, ktoré vášmu veterinárovi pomôžu.
Ak chcete zlepšiť správanie vašej mačky pri pití, odporúčame umiestniť niekoľko misiek na vodu po celom byte. Pitná voda by nikdy nemala byť priamo pri jedle alebo odpadkovom koši. Mačky sa týmto miestam pre pitnú vodu pravdepodobne vyhýbajú z hygienických dôvodov. U niektorých mačiek pomáha aj mačacia fontána, ktorá ich nabáda na pitie čerstvej, striekajúcej vody. Aj pre ťažké prípady, ktorí pijú iba z kvapkajúceho kohútika, sú teraz na zakúpenie špeciálne mačacie fontány v podobe kohútikov.


V prípade extrémne tvrdej vody sa osvedčila ponuka filtrovanej vody.

Udržujte svoju mačku štíhlu – pokiaľ mala vaša mačka nadváhu, keď sa objavili problémy s močovými cestami, mohla to byť jedna z príčin rozvoja ochorenia. Prediskutujte so svojim veterinárom po terapii močových kameňov, či by vaša mačka mala jesť redukčnú diétu, aby dosiahla svoju ideálnu hmotnosť a znížila sa tak možnosť opakujúcich sa problémov s močovými cestami.


Nechajte svojho veterinára vyšetriť močový mechúr raz ročne.

Chráňte svoju mačku pred stresom. Predpokladá sa, že u stresovaných zvierat sa môže vyvinúť cystitída súvisiaca so stresom (idiopatická cystitída). Mali by ste preto svojej mačke ponúknuť možnosť stiahnuť sa do svojho súkromia. Pre rodiny s deťmi alebo psíkmi často postačí malý priechor do tichej miestnosti (existujú dokonca aj so vstavanou bránkou pre mačky), ktorou môže mačka prekĺznuť a zastaviť deti alebo psy. To znamená, že hladina stresu nestúpa tak extrémne a močový mechúr zostáva zdravý.
U mačiek s idiopatickou cystitídou je riadenie stresu prvoradé. Urobte svojej mačke zaujímavejší život vybavením bytu pre mačky (poličky až k stropu, možnosti škrabania a lezenia), voľným pobehovaním, prípadne mačacím parťákom a doprajte jej viac pozornosti. Predmety typického mačacieho života by mali byť vyberané tak, aby sa mačka cítila pohodlne. Napríklad sa „odporúča“ ponúknuť mačke rôzne typy podstielky pre mačky a potom sa dôsledne používa podstielka, ktorú si mačka „vyberie“.

Náš tip na kŕmenie mačky s ochorením močových ciest:
Meravital granule Urinary
Meravital konzerva Urinary