Cestujete so psom k moru? Pozor na leishmaniózu
Čo je Leishmanióza?
Leishmanióza je infekčné ochorenie spôsobené parazitmi rodu Leishmania, ktoré môže postihnúť ako psy, tak ľudí. Psy sú touto chorobou zvlášť ohrozené pri cestách do južných krajín. Pokiaľ choroba prepukne, je možné ju liečiť liekmi, avšak úplné uzdravenie nie je možné.
Pôvodcom choroby sú infikované samice flebotómov (Phlebotominae), čo je malý bodavý hmyz podobný komárom. Vyskytuje sa predovšetkým v trópoch a subtrópoch, globálne otepľovanie však umožňuje hmyzu migrovať stále ďalej na sever, do našich obľúbených letovísk v Európe.
K prenosu patogénu leishmaniózy dochádza, keď flebotom uhryzne najprv infikovaného psa a potom toho, ktorý nie je infikovaný. Ohrození nie sú len psy, ale aj ľudia. Ochorenie je tzv. zoonóza. Tak sa nazývajú choroby prenosné zo zvierat na človeka. Leishmanióza postihne ročne až milión ľudí. Pokiaľ sa choroba nelieči, môže viesť k smrti ako u ľudí, tak u psov.
Ako rýchlo sa leishmanióza u psov prejaví?
Zaujímavé je, že existujú veľké rozdiely v tom, ako leishmanióza postupuje. U psov s dobrým imunitným systémom môžu patogény zostať v tele roky bez toho, aby spôsobili akékoľvek poškodenie. Počas tejto doby nie je potrebná žiadna liečba.
U psov so zlým zdravotným stavom, ako to u pouličných psov býva, však môže leishmanióza v priebehu jedného až dvoch rokov viesť k výraznému zhoršeniu ich celkového stavu. V niektorých oblastiach južnej Európy má leishmaniózu údajne až 80 percent psej populácie. Veľa z nich umiera predčasne.
Aké sú príznaky psa s leishmaniózou?
Bohužiaľ žiadne jasné znaky leishmaniózy neexistujú. Do úvahy prichádza niekoľko príznakov, a to ako v počiatočných fázach, tak aj v neskoršom priebehu choroby:
• Zmeny kože (vredy, lupiny)
• Strata srsti (najmä okolo očí, uší a ňufáku)
• Nechuť do jedla
• Strata hmotnosti
• Slabosť
• Apatické správanie
• Zväčšené lymfatické uzliny
• Hnačka
• Zväčšenie pečene
• Anémia
• Horúčka
• Krehké pazúry
Pokiaľ vlastníte psa zo zahraničia alebo ste s ním už boli na juhu, mali by ste mať vždy na pamäti možnosť nákazy leishmaniózou. Pokiaľ máte podozrenie, že je váš pes nakazený, je lepšie zájsť k veterinárovi, pretože čím skôr sa nákaza odhalí, tým ľahšie udržíte psa v dobrej kondícii.
Pre včasné odhalenie nákazy sa odporúča po cca 6 mesiacoch vyšetriť všetky psy privezené zo zahraničia na tzv. stredomorské choroby. Infikované psy je dôležité sledovať a liečiť, aby sa znížilo riziko prenosu na ďalšie psy a ľudí.
Aká liečba je k dispozícii pre psy s leishmaniózou?
Leishmaniózu môže diagnostikovať veterinár pomocou vzorky tkaniva alebo krvného testu. Existujú „priame testy“, ktoré odhaľujú patogény, a „nepriame testy“, ktoré môžu detekovať protilátky. Pokiaľ jeden z krvných testov neukáže výsledok, možno pre istotu vykonať druhý alebo je možné hľadať iné príznaky, ako sú orgánové zmeny.Pokiaľ bola u psa diagnostikovaná leishmanióza a začínajú sa prejavovať prvé príznaky, závisí úspešnosť liečby predovšetkým od celkového stavu psa a od toho, aké škody už ochorenie spôsobilo. Na leishmaniózu bohužiaľ neexistuje žiadny liek. Hoci je možné s príznakmi bojovať a patogény je možné udržať na uzde, nemožno ich z tela úplne odstrániť.
Terapia prebieha individuálne s ohľadom na príslušné symptómy i všeobecne medikamenty, ktoré sa používajú špeciálne na leishmaniózu (Allopurinol, Glucantime, Miltefosine). Spomaľujú rast patogénov alebo ich zabíjajú, ale môžu mať vedľajšie účinky. Veterinár sa musí rozhodnúť, ako dlho chce liečbu vykonávať. Vhodné by bolo vysadiť lieky najneskôr po šiestich až dvanástich mesiacoch. Aby sme to mohli posúdiť, je dôležitá starostlivá laboratórna kontrola.
Aká diéta sa odporúča pre psy s leishmaniózou?
Krmivo pre psov môže mať významný vplyv na ochorenie psa s leishmaniózou. To platí najmä pri použití lieku Allopurinol. Znižuje rozklad purínov v močovine a naopak podporuje tvorbu xantínových kameňov. Aby sa tomu zabránilo, odporúča sa pri leishmanióze krmivo pre psy s nízkym obsahom purínov. Pretože puriny tiež nepriamo slúžia ako výživa pre patogény, je aj z tohto dôvodu prospešná strava s nízkym obsahom purínov. Akonáhle je Allopurinol vysadený, krmivo pre psov s nízkym obsahom purínov už nie je nevyhnutné. Váš veterinár vám môže poradiť, ako by mal váš kŕmny plán vyzerať.
Aká je dĺžka života psa s leishmaniózou?
Leishmanióza môže existovať v tele psa roky bez toho, aby vykazovala akékoľvek príznaky a spôsobila vážne poškodenie. Imunitný systém psa má zásadný vplyv na možné prepuknutie nákazy. Čím je váš pes zdravší, tým väčšia má šancu, že choroba neprepukne, užívanie liekov bude zbytočné a kvalita jeho života sa nezhorší. Pokiaľ sa leishmanióza prejavuje vyššie spomenutými príznakmi, je možné ju najmä v počiatočných štádiách pomerne dobre liečiť medikamentmi. Vo väčšine prípadov je dĺžka života psa s leishmaniózou ovplyvnená len málo. Aj s jedným alebo dvoma príznakmi môže stále viesť život, ktorý stojí za to žiť po mnoho rokov.
Očkovanie a ďalšie opatrenia na prevenciu leishmaniózy
Infekcia u nás je extrémne nepravdepodobná, ale nemožno ju úplne vylúčiť. Riziko nákazy by však mal zvážiť každý, kto ide so psom na dovolenku do južných krajín. Poraďte sa so svojím veterinárom, či vám odporučí očkovanie proti leishmanióze. Vezmite prosím na vedomie, že v závislosti od vakcíny môžu byť potrebné tri očkovacie dávky s odstupom troch týždňov a že ochrana pred chorobou sa plne prejaví až štyri týždne po poslednej injekcii. Návštevu veterinára by ste si teda mali naplánovať s dostatočným predstihom.
Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete nechať psa naočkovať alebo nie, existujú ďalšie opatrenia, ktoré môžete pri cestách na juh so svojim psom urobiť: Repelenty alebo špeciálne obojky proti parazitom znižujú riziko napadnutia a pohryznutia vášho psa hmyzom. Mali by ste sa tiež vyhnúť prechádzkam so psom za súmraku, pretože v tomto čase je vonku najviac komárov. Pokiaľ vo vašom ubytovaní nie sú v oknách siete proti hmyzu, je lepšie mať okná zatvorené v období, keď komárov lieta najviac a večer, keď je vo vnútri svetlo.
Naše odporúčanie pre nízkopurínovú diétu pre psov
Mera Pure Sensitive Lachs & Res |
Mera Exklusiv Sensitive Lach & Reis |